Zarząd Powiatu Nowosolskiego mając na uwadze dobro mieszkańców, zabezpieczył  środki finansowe na realizację programu zdrowotnego „Profilaktyka Chorób Płuc” dla mieszkańców Powiatu Nowosolskiego na lata 2015-2016.

Celem Programu Profilaktyki Chorób Płuc dla Mieszkańców Powiatu Nowosolskiego na lata 2015-2016 jest zwiększenie dostępności badań radiologicznych klatki piersiowej wśród mieszkańców powiatu oraz rozszerzenie świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu. W programie, w grupie chorób płuc, uwagę skoncentrowano na gruźlicy płuc i nowotworach płuc.

Zakłady Opieki Zdrowotnej realizujące Program w bieżącym roku:
1) Praktyka Lekarza Rodzinnego Małgorzata Ganecka w Chełmku, Chełmek 62;
2) Podstawowa Opieka Zdrowotna, Czesław Kaniewski w Kożuchowie, ul. Szprotawska 21;
3) SP ZOZ Wiejski Ośrodek Zdrowia w Niedoradzu. ul. Kochanowskiego 8a;
4) Lekarska Spółka Partnerska Bejga, Czemicki, Działa, Wozowczyk, Złotogórska-Lubecka w Nowej Soli, ul. Wojska Polskiego 58;
5) NZOZ "ZATORZE" s.c. w Nowej Soli, ul. Wojska Polskiego 43;
6) Praktyka Lekarza Rodzinnego Małgorzata Ganecka w Kolsku, ul. Krótka 2;
7) NZOZ Zespół Lekarzy Rodzinnych "FAMILIA" s.c. E. Twardowska, Z. Hasik w Nowej Soli, ul. Piaskowa 1;
8) NZOZ Przychodnia Lekarska "PRIMUM" s.c. w Kożuchowie, ul. Zacisze 4;

WARUNKI UDZIAŁU W PROGRAMIE:

1. Program skierowany jest do mieszkańców powiatu nowosolskiego w wieku 30 lat i powyżej, spełniających następujące kryteria:
a) palenie tytoniu przez co najmniej 10 lat, co najmniej 1 paczkę dziennie;
b) kaszel trwający powyżej 3 tygodni u osoby powyżej 30 roku życia;
c) krwioplucie u osoby powyżej 30 roku życia.

2. Do badania kwalifikują się również pacjenci z nowotworowym wywiadem rodzinnym ( nowotwór płuc). W badaniu nie mogą brać udziału pacjenci, którzy chorowali na choroby płucne w przeciągu ostatnich dwóch lat i/lub mieli wykonywane badania radiologiczne (m.in. zdjęcia rtg, tomografia komputerowa).

Pacjent zakwalifikowany na badanie będzie zobowiązany do wyrażenia zgody na udział w programie oraz przetwarzanie danych osobowych niezbędnych dla potrzeb realizacji i monitorowania programu