21 marca - Światowy Dzień Poezji

"Wszystko jest poezją, a najmniej poezją jest napisany wiersz; każdy jest poetą, a najmniej poetą jest poeta piszący wiersze: czy to jest też prawda? Jeszcze nie wiadomo."

Edward Stachura (1937-1979) polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz

„Poezja leczy rany, jakie zadaje rozum.

Novalis (1772-1801) niemiecki poeta i prozaik

Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Zapraszamy do Szkolnego Centrum Informacji na wiosenne spotkanie z poezją - ekspozycję tomików wierszy poetów polskich i zagranicznych.

Upamiętniamy także Wojciecha Młynarskiego (26.03.1941–15.03.2017) - poetę, reżysera i wykonawcę piosenki autorskiej, satyryka, artystę kabaretowego, autora tekstów piosenek i librett, tłumacza, znanego przede wszystkim z autorskich recitali.

Czym jest poezja? Na to z pozoru łatwe pytanie od lat próbują odpowiedzieć najwybitniejsi twórcy i krytycy literatury. Z okazji Światowego Dnia Poezji postanowiliśmy przybliżyć najciekawsze próby uchwycenia fenomenu sztuki pisania wierszem, które padły z ust znanych pisarzy.

1. W. S. Merwin:

„Z poezją jest jak z mówieniem dowcipów. Jeśli zmienisz jedno słowo na końcu dowcipu, stracisz cały sens”.

2. Charles Baudelaire:

„Każdy zdrowy człowiek może przeżyć bez jedzenia dwa dni, ale nie bez poezji”.

3. Emily Dickinson:

„Jeśli czytam książkę, która sprawia, że całe moje ciało staje się tak zimne, iż nie zdoła go ogrzać żaden ogień, wiem, że to jest poezja. Jeśli fizycznie czuję, jakby oderwano mi czubek głowy, wiem, że to jest poezja”.

4. Carl Sandburg:

„Poezja to echo proszące cień do tańca”.

5. T. S. Eliot:

„Poezja nie służy wyładowaniu emocji, lecz ucieczce od emocji; nie służy wyrażeniu osobowości, lecz ucieczce od osobowości. Ale oczywiście tylko ci, którzy mają osobowość i emocje, wiedzą, co to znaczy chcieć od tego uciec”.

6. James Joyce:

„Poezja, nawet pozornie najbardziej fantastyczna, zawsze jest buntem przeciwko sztuczności, buntem, w pewnym sensie, wobec rzeczywistości”.

7. Ezra Pound:

„Muzyka zaczyna zanikać, gdy odchodzi za daleko od tańca, poezja zaczyna zanikać, gdy odchodzi za daleko od muzyki”.

8. Julian Tuwim:

„Poezja jest to, proszę panów, skok, skok barbarzyńcy, który poczuł Boga!”

9. Sylvia Plath:

„Mam wrażenie, że poezja jest tyrańską dyscypliną. Musisz gnać tak szybko i tak daleko na tak małej przestrzeni, i musisz puścić z ogniem wszystko, co ma drugorzędne znaczenie”.

10. Heinrich Heine:

„Poezja jest chorobą niektórych ludzi, podobnie jak perła jest cierpieniem ostrygi”.

11. Salman Rushdie:

„Zadaniem poety jest nazwać nienazwane, wskazać oszustwo, zająć stanowisko, wytoczyć argument, ukształtować świat i zatrzymać go w stanie uśpienia”.

12. Allen Ginsberg:

„Jedyną rzeczą, która może uratować świat jest odzyskanie świadomości o świecie. To właśnie czyni poezja”.

13. Lawrence Ferlinghetti:

„Poezja to cień rzucany przez latarnie naszej wyobraźni”.

14. Stanisław Barańczak:

„[Poezja] powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy”.

15. Andrzej Sapkowski:

„Na tym polega rola poezji: mówić o tym, o czym inni milczą”.

16. Robert Frost:

„Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa”.

17. Vladimir Nabokov:

„Poezja objawia tajemnice irracjonalnego postrzegania z pomocą racjonalnych słów”.

18. Bruno Schulz:

„Poezja – to są krótkie spięcia sensu między słowami, raptowna regeneracja pierwotnych mitów”.

19. Charles Bukowski:

„Poezja jest tym, co się dzieje, gdy nic innego nie może”.

20. Charles Simic:

„Poezja jest sierotą ciszy. Słowa nigdy nie dorównają doświadczeniu, jakie opisują”.

21. Edgar Allan Poe:

„Poezja jest rytmicznym tworzeniem piękna za pomocą słów”.

22. Wisława Szymborska:

„Tylko co to takiego poezja? Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego jak zbawiennej poręczy”.

Źródło: http://booklips.pl/